Opis projektu
Celem projektu jest przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych. Zajęcia wpłyną na poprawę świadomości i nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie do diety zdrowych produktów wspierających funkcjonowanie mózgu i wykluczenie szkodliwych np. wysoko przetworzonych produktów, energetyków. Zajęcia mają na celu uświadomienie szkodliwego wpływu na psychikę nadużywania technologii informacyjnej, niedoboru snu itp. Warsztaty promować będą wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, aktywny i higieniczny styl życia.
Warsztaty edukacyjne:
Organizacja warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez osobę pedagoga, nauczyciela żywienia człowieka, dietetyka „Specjalistę Przyjaznego Mózgowi”, psychodietetyka, pasjonatę edukacji zdrowotnej. Warsztaty będą skupiać się na roli zdrowego odżywiania w wspieraniu funkcji mózgu oraz wpływie diety na ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne. W każdej ze szkół odbędzie się po dwa dwugodzinne warsztaty - zajęcia w salach konferencyjnych lub na salach gimnastycznych.
Korzyści z projektu:
1. Poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego uczniów poprzez edukację i promowanie zdrowego odżywiania oraz aktywnego stylu życia.
2. Wzrost świadomości i zrozumienia związku między dietą a funkcjonowaniem mózgu.
3. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłowym odżywianiem się i brakiem aktywności fizycznej.
Uzasadnienie projektu:
1. Obserwuje się trend niezdrowego odżywiania się wśród dzieci i młodzieży, niską aktywność fizyczną, przeciążenie używania telefonów, komputerów, niedobór snu. Brak edukacji na temat zdrowego odżywiania się oraz aktywnego stylu życia przyczynia się do utrwalania złych nawyków żywieniowych i braku świadomości konsekwencji dla zdrowia.
2. Zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania mózgu. Składniki odżywcze zawarte w odpowiednio zbilansowanej diecie mogą poprawić koncentrację, pamięć oraz ogólną wydajność intelektualną uczniów. Niestety, brak tej wiedzy sprawia, że dzieci często sięgają po produkty wysoko przetworzone, bogate w cukry i tłuszcze nasycone, napoje energetyczne, które mogą negatywnie wpływać na funkcje poznawcze.
3. Związek pomiędzy dietą jest oczywisty. Spożywanie odpowiednich produktów może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na depresję oraz innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Edukacja na temat roli żywienia w zdrowiu psychicznym może być kluczowym narzędziem w profilaktyce tych zaburzeń.
5. Obecnie w polskich szkołach brakuje przedmiotu poświęconego zdrowiu, żywieniu, aktywności fizycznej. Wprowadzenie warsztatów edukacyjnych zdrowego odżywiania będzie uzupełnieniem brakującej edukacji umożliwi uczniom zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do podejmowania świadomych decyzji dotyczących zdrowia.
Wprowadzenie projektu „Warsztaty edukacyjne zdrowego odżywiania dla dzieci i młodzieży - Nakarmić mózg” ma na celu skuteczne przeciwdziałanie wymienionym problemom przez edukację i promowanie zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat. Dzięki temu inicjatywa ta może przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia dzieci i młodzieży w Gminie Kozienice.
Szczegółowa lokalizacja
Szkoły podstawowe oraz ponad podstawowe na terenie Gminy Kozienice
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
Brak