Opis projektu
Rodzime łąki wieloletnie stanowią niezwykle cenne elementy naszego krajobrazu i ekosystemu. Są one najlepsze z wielu powodów...
Łąki kwietne to naturalny ekosystem, dostosowany do lokalnych warunków i klimatu, co oznacza, że wymagają mniej pielęgnacji, zapewniając siedlisko dla miejscowej fauny i flory. Miejskie łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i nieurodzajne gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka, gdzie ciężko jest utrzymać trawnik. Łąki idealnie prezentują się na terenach o większej powierzchni. Można je założyć także przy drogach. Ale również wszędzie tam, gdzie pojawi się pomysł na zwiększenie bioróżnorodności. Nie musi to być tradycyjna łąka kwietna. W zależności od warunków występujących na danym terenie będą dominować różne gatunki kwitnących roślin. Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne. Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek nasion. Może to być np. łąka dla motyli lub łąka antysmogowa.
Łąki kwietne są odporne na suszę, poprawiają retencję wody oraz oczyszczają powietrze. Są rajem dla pszczół miododajnych. Łąki kwietne są bardziej opłacalne ekonomicznie w dłuższej perspektywie czasowej, ponieważ wymagają mniejszych nakładów finansowych w odróżnieniu od pielęgnacji i nawożenia trawników, czy upraw roślin jednorocznych. Uważane za najlepszy wybór dla zachowania zdrowia ekosystemów i trwałego gospodarowania zasobami naturalnymi.
Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej może znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze fakty i zalety dotyczące łąki. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z PCV pokrytym folią antygrafiti umocowana na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole. Tabliczka powinna być niska i niezaśmiecająca przestrzeni publicznej, wpisująca się w dotychczasowo wykonaną małą architekturę.
To właśnie dlatego rodzime łąki wieloletnie są tak istotne i dlatego warto inwestować w ich ochronę oraz przywracanie na terenach, gdzie zostały utracone. Zmiana istniejących trawników czy klepisk na miejsce będące małą łąką kwietną zwiększy estetykę i bioróżnorodność miasta. To również przykład jak niewiele potrzeba, aby miejsce mogło być pięknym i przyjaznym przyrodzie.
Wytyczne do założenia łąki kwietnej:
1. Wybór miejsca: nieużytki, dzikie parkingi, pasy drogowe, skarpy;
2. Przygotowanie terenu: zdjęcie darni i głęboka orka;
3. Dobrze dobrana mieszanka;
4. Pielęgnacja;
5. Tabliczka informacyjna.
W mieszance powinny pojawić się gatunki rodzimych wieloletnich roślin łąkowych takie jak: wyka ptasia, złocień zwyczajny, jaskier ostry, krwawnik pospolity, chaber łąkowy, krwiściąg lekarski. Do mieszanki roślin łąkowych powinna być dodana mieszanka polnych roślin jednorocznych: złocień polny, mak polny, rumian polny, chaber bławatek, kąkol. W mieszance roślin nie mogą się znajdować się nasiona traw.
Łąka kwietna nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych poza koszeniem, którego dokonujemy dwa lub trzy razy w roku (po kwitnieniu gatunków) lub ze względów estetycznych.